Temel İsg Eğitimi Nedir

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nedir? | 2023 Konusu çoğu işveren ve çalışan tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda bu sorunun yanı sıra Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Ne İşe Yarar? Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır? Sorularını da yanıtlayacağız.

İçindekiler

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nedir?

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nedir? Sorusunun cevabı;

Çalışan kişilere temel iş güvenliği kurallarını ve iş kazalarından nasıl korunacaklarını öğretmek, alınacak önlemler hakkında bilinçlendirmek, daha güvenli bir çalışma alanı hedeflemek amacıyla oluşturulan bir temel eğitimdir. İş güvenliğinin bir iş ahlakı olarak yer edinmesi aşamasında, çalışan kişilerin yetkinlik düzeyinin arttırmak ve bilgilerini pekiştirmek amaçlanmaktadır.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 17. Maddede belirtilen “Çalışanların Eğitimi” konu başlığında:

İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.

Kanunda da belirtildiği üzere gerekliliği ve yasal sorumluluğu belirtilen Temel İsg Eğitimi bir çalışan için olmazsa olmazlardan biridir. Peki Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi ne işe yarar?

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Ne İşe Yarar?

Temel İsg Eğitimi ne işe yarar? Sorusunun cevabını sizlere maddeler halinde açıklayacağız. İşte o maddeler:

✅ Çalışan kişileri can güvenlikleri için çalışma alanlarında nasıl davranması gerektiği hakkında bir algı oluşturur.

✅ Çalışan kişilere İş kazaları ve Meslek hastalıklarından korunmak için proaktif önlemlerin önemi hakkında farkındalık oluşturur.

✅ Çalışanların sadece kendi sağlığı değil ekip arkadaşlarının da can güvenliği için destek olabileceğinin farkında olmalarını sağlar. Bu da bir işyerinde çalışanlar arasında sosyal sorumluluk duygusunun oluşmasını sağlayacaktır.

✅ İşverenlerin daha güvenli bir çalışma alanı yaratmasını sağlayacaktır.

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nedir? | Ne İşe Yarar? Sorularından sonra aklınıza gelen diğer bir soru da “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır?”  olacaktır. Kısaca bu soruya değinelim.

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır?

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre işveren bünyesinde çalıştırdığı personele Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek zorundadır. İşletmeler bu eğitimi kendileri sağlayamıyorsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir Kariyer Enstitüsü™ iştiraki olan Temelisg.com.tr gibi eğitim kurumlarından Temel İsg Eğitimi aldırmalıdırlar.

Çalışanlara verilecek olan İSG eğitimlerinin süresi eğitim verilecek kurumun işyeri tehlike sınıfına göre değişiklik gösterir.

Buna göre Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik de belirtildiğine göre;

  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa 16 saat Temel İsg Eğitimi,
  • Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa 12 saat Temel İsg Eğitimi,
  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa 8 saat Temel İsg Eğitimi alması gerekir.

Konu ile ilgili Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Nereden Alınır? | 2023 yazımızı okuyabilirsiniz.Bu içeriğimiz umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Bir Kariyer Enstitüsü A.Ş iştiraki olan Uzaktan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sistemi Temel İsg Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir.