Temel İsg Sertifikası Kimlere Verilir

Temel iSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) Sertifikası Kimlere Verilir? Konusu bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitiminin Amacı Nedir ? Çalışanlara Verilen Eğitimler Nelerdir? Sorularına da bu yazımızda cevap vereceğiz.

İçindekiler

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitiminin Amacı Nedir ?

Temel İSG Eğitimi çalışan kişilerin oryantasyon döneminde önemli bir yeri vardır. Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi amaçları şu üç maddede inceleyebiliriz. İşte o maddeler:

👷  Çalışanların can güvenliğini sağlamak, iş kazası ve meslek hastalıklarının önüne geçmek

👷  Üretimi sürekli hale getirmek

👷 Üretimi güvenli hale getirmek.

Temel İSG Eğitimi bir seferlik için alınan bir eğitim değildir. Çeşitli zaman aralıklarında ya da çalışanın durumunda yaşanan değişikliklere göre tekrar alınması gereken bir eğitimdir. Burada verilecek eğitimler işyerinin tehlike sınıfına uygun olacak şekilde belirlenir. Buna göre:

🏭 Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde: Her yıl 16 saat Temel İsg Eğitimi,

🏭 Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde: Her iki yılda bir olmak üzere 12 saat Temel İsg Eğitimi,

🏭 Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde: Her üç yılda bir olmak üzere 8 saat Temel İsg Eğitimi almak zorundadır.

Çalışanlara Verilen Eğitimler Nelerdir?

Çalışanlara Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi yanı sıra farklı zaman aralıklarında da eğitimler verilmektedir. İşte o eğitimler:

🔶İşe Başlama Eğitimiİşe başlama eğitimi her çalışan için en az iki saat olarak
düzenlenir. Bu eğitimlerde geçen süreler Temel İsg Eğitimi sürelerinden sayılmaz. İşe başlama eğitimine katılım zorunludur. Eğer çalışan eğitim programlarına katılım sağlamazsa işte çalışması mümkün değildir.
🔶İlave Eğitimİş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce, kazanın veya meslek hastalığının sebepleri,
korunma yolları ve güvenli çalışma yöntemleri ile ilgili ilave eğitim verilir
🔶Bilgi Yenileme EğitimiHerhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara, tekrar işe başlatılmadan önce bilgi yenileme eğitimi verilir

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Kimlere Verilir?

Günümüzde gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle birlikte İş Sağlığı ve Güvenliği daha önemli hale gelmiştir. Ülkemizde istihdamın artan bir eğilim göstermesi çalışma hayatına atılacak kişilere Temel İsg Sertifikası nı zorunlu kılmaktadır.  Peki Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Kimlere Verilir? İşte sorunun cevabı:

  • Kendisi için farkındalık oluşturmak isteyen çalışanlar,
  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri çalışanları,
  • Tehlikeli sınıfta yer alan işyeri çalışanları,
  • Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyeri çalışanları,
  • Staj Uygulamasına dahil olan stajyerler,
  • Temel İSG sistemi kurarak daha güvenli çalışma alanları hedefleyen işverenler,
  • Kişisel gelişim adına öğrenmeye hevesli herkes.

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almak isteyen adaylar kariyer dosyalarına önemli bir katkı sağlamış olurlar. Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası almak isteyenler için herhangi bir yaş sınırı ya da mezuniyet şartı aranmamaktadır.

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi online olarak  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir Kariyer Enstitüsü™ iştiraki olan Temelisg.com.tr gibi eğitim kurumlarından alabilirsiniz.

Online olarak Temelisg.com.tr gibi eğitim kurumlarından alacağınız Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası;

Hem zamandan hem de mekandan size tasarruf sağlayacaktır.

Konu ile ilgili Temel İsg Sertifika Türleri yazımızı da okuyabilirsiniz.Bu içeriğimiz umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Bir Kariyer Enstitüsü A.Ş iştiraki olan Uzaktan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sistemi Temel İsg Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir.