Temel İsg Eğitimi Kaç Saat?

Temel İSG Eğitimi Kaç Saat? Sorusu çoğu çalışan ve işveren için merak konusudur. Yazımızda katılımcıların merak ettiği Temel İSG Eğitimini Hangi Kişiler ve Kurumlar Verebilir? Çalışanların Temel İSG Eğitimi Konusunda Yükümlülükleri Nelerdir? Sorularının cevaplarını bu yazımızda paylaşmış olacağız.

Yazımıza Temel İSG Eğitimini Hangi Kişiler ve Kurumlar Verebilir? Sorusu ile başlayacağız.

İçindekiler

Temel İSG Eğitimini Hangi Kişiler ve Kurumlar Verebilir?

Temel İSG Eğitimi Programının verimli geçebilmesi için bir işyerinde çalışmakta olan personele ya da bağımsız bir katılımcıya anlayabileceği şekilde bir eğitim planı esas alınır.

Temel İSG Eğitimi verebilecek kişiler ve kurumlar aşağıda tablo halinde gösterilmektedir. İşte o tablomuz:

🔹 İşyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini yürüten İş Güvenliği Uzmanları ile İşyeri Hekimleri,🔹 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi,
🔹 Üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının eğitim birimleri tarafından eğiticilerin uzmanlık alanının Temel İsg Eğitimi konularına uygun olması kaydıyla verilir.🔹 Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları.
🔹 İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri.
🔹Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilmiş eğitim kurumları.
🔹Çalışanlara ücretsiz eğitim hizmeti veren ve kamu yararına kuruluş statüsüne haiz, eğitim amaçlı kurulmuş vakıflar. Burada belirtilen kurum ve kuruluşlar bu eğitimleri bünyelerinde görevli; İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici Belgesine veya İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesine veya İşyeri Hekimliği Belgesine sahip kişiler aracılığı ile verebilirler.

Çalışanların Temel İSG Eğitimi Konusunda Yükümlülükleri Nelerdir?

Temel İSG Eğitimi Programının çalışanlara öğretmiş olduğu en büyük değer sorumluluk. Çalışanlar Temel İSG Eğitimlerini ciddiyetle takip etmeli ve öğrendiklerini iş hayatında uygulamalıdırlar.

Çalışanların Temel İSG Eğitimi Programına katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Bundan dolayı çalışanlar işveren ve eğiticinin talimatlarına uyum sağlamalıdır. Ayrıca çalışanlar kişisel koruyucu donanımların doğru şekilde kullanılmasından da sorumludur.

Eğer İşveren bu eğitimi kendi imkanları ile yerine getiremiyor ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir Kariyer Enstitüsü™ iştiraki olan Temelisg.com.tr gibi uzaktan eğitim sağlayan eğitim kurumlarından Temel İsg Eğitimi aldırmalıdır.

Temel İSG Eğitimi Kaç Saat?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre çalışanların Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi alma zorunluluğu bulunuyor.

Peki Temel İSG Eğitimi Kaç Saat? İşte sorunun cevabı:

⏰ Çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde her yıl 16 Saatlik Temel İsg Eğitimi
⏰ Tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde iki yılda bir 12 Saatlik Temel İsg Eğitimi
⏰ Az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerde üç yılda bir 8 Saatlik Temel İsg Eğitimi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tablo da İşyerinin Tehlike sınıfına göre alması gereken Temel İSG Eğitimi Saatleri belirtilmiştir.

Konu ile ilgili Temel İSG Eğitimi Ders İçerikleri Nelerdir? | 2023 yazımızı da okuyabilirsiniz.Bu içeriğimiz umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Bir Kariyer Enstitüsü A.Ş iştiraki olan Uzaktan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sistemi Temel İsg Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir.