Temel İsg Sertifikası Kaç Yıl Geçerli

Temel İSG Sertifikası Kaç Yıl Geçerli? | 2023 Sorusu çoğu çalışan ve işverenler için merak konusudur. Bu yazımızda bu soruyu cevaplayacağız. Ancak katılımcıların merak ettiği diğer sorulardan Temel İSG Sertifikası Nedir? Temel İSG Sertifikası Ne İşe Yarar? Sorularına da bu yazımızda cevap vereceğiz.

Yazımıza Temel İSG Sertifikası Nedir? Sorusuyla başlayacağız.

İçindekiler

Temel İSG Sertifikası Nedir?

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası (İSG Eğitim Belgesi) ; İşveren tarafından işyerinde çalıştırdığı her kişi için almak zorunda olduğu belgedir. Hem 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun da hem de Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik de bu zorunluluk yasallaşmıştır.

Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası (İSG Eğitim Belgesi) almaktaki amaç; Temel İş Güvenliği Prensiplerini öğrenmek ve oluşabilecek iş kazalarını önlemek olacaktır.

Temel İSG Sertifikası Ne İşe Yarar?

Temel İSG Sertifikası (İSG Eğitim Belgesi) Ne İşe Yarar? Sorusunun cevabını sizlere bir tablo halinde açıklayacağız. İşte o tablomuz:

🟥 Çalışmak isteyen kişiler için işe yeni girişlerde kendilerine kolaylık sağlayacaktır.
🟥 Çalışan kişiler için Temel İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında farkındalık oluşturacaktır.
🟥 İşe alımlarda CV’nize olumlu etki yapacak bir belgeye sahip olacaksınız.

Temel İSG Sertifikası Kaç Yıl Geçerli?

Temel İSG Sertifikası Kaç Yıl Geçerli? Sorusunu Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik de belirtilen sürelere göre cevaplayacağız. İşte o süreler:

⚙️ Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde geçerlilik süresi bir yıl.
⚙️ Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde geçerlilik süresi iki yıl.
⚙️ Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde geçerlilik süresi üç yıl.

Konu ilgili Temel İSG Sertifikası Kaç Yıl Geçerli? videomuzu da izleyebilirsiniz.

Temel İSG Sertifikası Kaç Yıl Geçerli?

Burada çalışana ya da işyerinde oluşabilecek değişikliklere göre farklı süreler oluşabilmektedir. Aşağıdaki değişikler yaşanıldığı an Temel İSG Sertifikası Geçerlilik Süresi bitmiş oluyor. İşveren bu gibi durumlarda tekrar çalışan için Temel İSG Sertifikası almak zorundadır. İşte o değişiklikler:

🔸İşe yeni girişlerde,
🔸Malzeme ve Ekipmanlarda değişikliğe gidildiği durumlarda,
🔸İşyerinde Kullanılan teknolojiler de değişikliğe gidildiğinde,
🔸Herhangi bir sebeple altı aydan fazla süreyle işten uzak kalanlara,
🔸İş kazası geçiren veya meslek hastalığına yakalanan çalışana işe dönüşünde çalışmaya başlamadan önce.

6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre işveren bünyesinde çalıştırdığı personele Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi vermek zorundadır. Temel İSG Eğitimi alan tüm çalışanlara Temel İSG Sertifikası (İSG Eğitim Belgesi) vermekle yükümlüdürler.

İşverenler Temel İSG Sertifikası (İSG Eğitim Belgesi) Programını kendileri sağlayamıyorsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir Kariyer Enstitüsü™ iştiraki olan Temelisg.com.tr gibi uzaktan eğitim sağlayabilen kurumlardan Temel İSG Sertifikası (İSG Eğitim Belgesi) aldırmalıdırlar.

Konu ile ilgili Temel İSG Sertifikası Kaç Günde Çıkar? | 2023 yazımızı da okuyabilirsiniz.Bu içeriğimiz umarız yeterince açıklayıcı olmuştur. Fakat bu konu ve aklınıza takılan tüm diğer konular hakkında sorularınızı bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Bir Kariyer Enstitüsü A.Ş iştiraki olan Uzaktan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Sistemi Temel İsg Eğitimi vermek üzere yetkilendirilmiştir.